Publicerad: 2025-02-04

Den kriminella ekonomin utgör idag ett stort hot och rapporter från spelbranschen till finanspolisen (FIPO) ökar.

- Spelbranschen är ett riskområde för penningtvätt och vi har sett ett behov av ytterligare förtydliganden och vägledning på det här området. Därför har vi omarbetat vår vägledning och håller även på med en ny riskbedömning, säger Spelinspektionens generaldirektör Camilla Rosenberg.

Ta del av vägledningen för arbete mot penningtvätt och finansiering av terrorism.PDF

Vägledningen och riskbedömningen kommer att översättas till engelska.

Spelinspektionens arbete kring penningtvätt under 2024

Förutom arbetet med vägledningen och riskbedömningen anordnade vi även i november ett seminarium för licenshavare om penningtvättsregelverket, EU-harmonisering och den kommande FATF-utvärderingen. Vi informerade bland annat om risker för att spel, spelkonton och spelbolag kan utnyttjas för penningtvätt. Representanter från EU-kommissionen, Finanspolisen och polisens nationella operativa avdelningen (NOA) medverkade.

Under året har vi arbetat med penningtvättsfrågor inför FATF:s granskning och deltagit i EU:s förberedande arbete med den nya EU myndigheten Anti Money Laundering Authority (AMLA) och kommande reglering för penningtvätt inom EU.

Spelinspektionen har även samverkat med Finansinspektionen, Ekobrottsmyndigheten och Finanspolisen i arbetet mot penningtvätt.